Skoroszyty i akcesoria ( 82 )

Aktywne filtry:

SKOROSZYTY BIUROWE W ARCHIWUM FIRMOWYM

Prowadzenie dokumentacji firmowej i jej właściwe przechowywanie rzadko kiedy jest możliwe bez wykorzystania takich produktów jak skoroszyty biurowe. To ten rodzaj akcesorium biurowego, który umożliwia bardziej szczegółowe grupowanie i porządkowanie dokumentów, przez co wpisuje się w cały system archiwizacji w firmie. Konieczność prowadzenia dokumentacji papierowej, czy to w urzędach czy też w firmowych działach księgowości sprawia, że właściwy dobór systemu archiwizowania wymaga również dopasowania do niego właściwych skoroszytów.

CO TO JEST SKOROSZYT BIUROWY

Skoroszyt to okładka, która może być wykonana z różnych materiałów, najczęściej tworzywa sztucznego lub kartonu i posiadająca wewnętrzny mechanizm umożliwiający stałe zamocowanie określonej ilości kartek papieru. Za pomocą dziurkacza w kartkach na jednej ze stron wykonuje się odpowiednie otwory, co pozwala na sztywne umieszczenie w okładce luźnych stron np. papieru ksero. W skoroszytach biurowych można również mocować koszulki na dokumenty z włożonymi w środek dokumentami.  Mocowane są za pomocą różnego rodzaju mechanizmów, najczęściej metalowych, ale także tych z tworzyw sztucznych czy nawet zwykłych nici. Skoroszyt biurowy często jest dopasowany do użytku w szerszym systemie archiwizacji, tak jak skoroszyty do segregatora czy skoroszyty zawieszane.

RODZAJE SKOROSZYTÓW

Opisanie wszystkich rodzajów skoroszytów zajęłoby bardzo dużo miejsca dlatego chciałbym wyróżnić te najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w praktyce. Skoroszyty biurowe dzielą się na te z przezroczystą okładką czyli te z folii i plastiku oraz z okładką nieprzezroczystą, czyli skoroszyty papierowe i kartonowe.  Kolejnym elementem są mechanizmy spinające stosowane w skoroszytach zaciskowych i tu pojawia się ich kilka rodzajów. Najpopularniejszym z nich są tzw. wąsy czyli proste blaszane paski umożliwiające włożenia na nie kartek, a następnie zamocowanie blaszki zaciskowej i zagięcie wąsów, co jest najbardziej popularnym i charakterystycznym rozwiązaniem w skoroszytach. Zaciskiem może być również listwa wsuwana lub zaciskowa wykonana z tworzywa lub metalu, co stanowi również bardzo wygodne i popularne rozwiązanie. Innego rodzaju praktycznym rozwiązaniem w skoroszytach zaciskowych są klipsy, które są również prostym i sprawdzonym mechanizmem zaciskowym. Ważne jest również przeznaczenie skoroszytu, które decyduje o możliwościach jego użycia w systemie archiwizacji.

MOCOWANIA W SKOROSZYTACH DO SEGREGATORÓW

Skoroszyty do segregatora to takie, które mają odpowiedni rodzaj mocowania umożliwiający umieszczenie go na stałe w segregatorze lub innym przeznaczonym do tego akcesorium archiwizacyjnym. Najpopularniejszym z rozwiązań są skoroszyty z perforacją, czyli specjalnym paskiem z wyciętymi otworami. Stosowany jest głównie w skoroszytach wpinanych wykonanych z tworzyw sztucznych. Inne rodzaje mocowań mogą pojawić się w skoroszytach kartonowych, które najczęściej wyposażone są w mocowania z metalu. Mowa tu o skoroszytach oczkowych posiadających dwa otwory o standardowym rozstawie a także o skoroszytach zawieszkowych wyposażonych w specjalne haczyki pozwalające na umieszczanie ich na szynach segregatorów. Nie wymagają one ciągłego zamykania i otwierania mechanizmu segregatora w celu wyjęcia właściwego skoroszytu.

FORMATY SKOROSZYTÓW

Wielkości skoroszytów nie mogą odbiegać od powszechnie stosowanych formatów papieru ksero. Najbardziej popularny format to skoroszyty A4, gdyż odpowiadają najbardziej powszechnemu formatowi dokumentów papierowych. Oczywiście występują również w formatach A3 i A5 oraz pozostałych, jednak są używane o wiele rzadziej. Do skoroszytów A4 pasują również standardowe koszulki na dokumenty, które nie wymagają stosowania dziurkacza do papieru.

SZEROKI WYBÓR SKOROSZYTÓW BIUROWYCH

W przypadku wyboru skoroszytów biurowych ważne jest to, które będą pasować do naszego archiwum i systemu, którego używamy. Warto zatem szukać sklepów, które mają w ofercie szeroki wybór różnego rodzaju skoroszytów, szczególnie skoroszytów A4 jako tych najczęściej stosowanych. dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą na temat archiwizacji, na tronach sklepu biurtop.pl umieściliśmy bardzo szeroką gamę produktów w kategorii skoroszyty. Jeśli nie znajdą Państwo wybranych modeli czy rodzajów to warto się z nami skontaktować, gdyż jesteśmy w stanie fachowo odpowiedzieć na każde zapytanie dotyczące tej grupy produktów.