Teczki do akt osobowych ( 7 )

Aktywne filtry:

WYMAGANIA CO DO AKT OSOBOWYCH

Zarządzanie pracownikami wiąże się również bezpośrednio z właściwym prowadzeniem dokumentacji pracowniczej i to niezależnie od wybranej formy - czy będzie to zapis elektroniczny czy forma papierowa. Do tej pory w większości firm i urzędów dominuje ta druga forma i to wynika zarówno z przyzwyczajeń ale i z tego, że w związku z wymaganiami co do prowadzenia akt osobowych jest to forma bezpieczniejsza i prostsza w zarządzaniu. Szczegółowe przepisy co do akt pracowniczych, tego co powinny zawierać i sposobu ich gromadzenia zobowiązują pracodawców do korzystania z właściwych przyborów do archiwizacji.

ZAWARTOŚĆ TECZKI DO AKT OSOBOWYCH

Każdy z pracowników powinien posiadać oddzielną teczkę do akt osobowych a ta powinna składać się z czterech części A B C i D. Teczki osobowe to zatem produkty specjalistyczne, dedykowane do konkretnych dokumentów i zawierające przekładki lub foldery wymagane przez prawo. W folderze A powinny znaleźć się wszelkie akta związane z ubieganiem się o zatrudnienie, w sekcji B natomiast dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika. Kolejna część C zawiera wszystkie akta związane z ustaniem stosunku pracy a część D dotyczy spraw dyscyplinarnych i odpowiedzialności pracownika. Niezależnie do tego jak będzie wyglądać taka teczka na akta osobowe - czy będzie to segregator, skoroszyt czy teczka - musi być podzielona w opisany powyżej sposób. Nie każda teczka na akta będzie zatem traktowana jako teczka osobowa i jest ona specjalnym rodzajem artykułu do archiwizacji.

PRZECHOWYWANIE AKT OSOBOWYCH

Terminy wymagane przy archiwizowaniu dokumentacji pracowniczej są długie, dlatego warto zadbać o to, by robić to zgodnie z zasadami. Standardowy czas przechowywania każdej teczki akt osobowych to 10 lat, ale w przypadku pracowników z dłuższym stażem może to być nawet czas 50-ciu lat. To długie okresy, więc warto zwracać uwagę na to, by kupować teczki dedykowane do akt osobowych i oczywiście na ich jakość. W przypadku dużych archiwów trzeba pomyśleć o spójnym systemie przechowywania akt i o pewnej standaryzacji teczek osobowych, co ułatwi zarządzanie archiwizacją a także ich obiegiemW takich wypadkach bardzo często wykorzystuje się teczki na akta osobowe zawieszkowe, a bardzo popularną i sprawdzoną marką jest tu Esselte.

TECZKI A TAKŻE SKOROSZYTY I SEGREGATORY

W sklepie biurtop.pl skupiliśmy się na tym by wszystkie produkty umożliwiające właściwe przechowywanie akt osobowych znalazły się jednej kategorii, czyli teczki do akt osobowych i nie dzielimy ich dodatkowo na skoroszyty czy segregatory. Są to produkty specjalistyczne więc znalazły się w tej jednej kategorii po to, by ułatwić wyszukiwanie właściwego formatu do archiwizacji. W naszej ofercie znajdą Państwo najpopularniejsze marki  produktów do archiwizacji akt osobowych takie jak BIGO Esselte Barbara czy Biurfol i na pewno wybiorą format dostosowany do indywidualnych potrzeb.