Bruliony i kołozeszyty ( 17 )

Aktywne filtry:

COŚ WIĘCEJ NIŻ ZESZYTY

Mając na myśli zeszyty wiele osób świadomie lub nie świadomie nie rozróżnia ich od wielu podobnych produktów, które mają jednak inne nazwy i właściwości. Mimo, że podstawowa funkcja jest ta sama, czyli chodzi o oprawiony notatnik w formacie książkowym, w którym w szybki i wygodny sposób możemy zapisywać różne potrzebne informacje, to może on się różnić innymi istotnymi cechami od klasycznego zeszytu. Brulion jest przykładem takiego produktu i z praktycznego punktu widzenia jest on o wiele bardziej wytrzymały przez co tak na prawdę jest bardzo popularną formą zeszytów. Inny przykładem mogą być kołozeszyty i są one cenione ze względu na wygodę korzystania i łatwe wyrywanie z nich pojedynczych kartek.

CZYM RÓŻNI SIĘ BRULION OD ZESZYTU? 

Jak już wspomniano wytrzymałość to podstawowa cecha, którą brulion wygrywa z zeszytem przy zachowaniu tej samej funkcjonalności. Twarda okładka bardzo często wykonana z oklejonej tektury i podobna do okładek jaką mają standardowe segregatory co sprawia, że zeszyty w twardej oprawie czyli bruliony będą w stanie o wiele lepiej chronić to, co jest wewnątrz. Może to być również być okładka z nieco grubszego kartonu. Najważniejsze jednak jest to, że bruliony mają one inny sposób budowy i łączenia kartek, bo nie są to zszywki, tak jak jest to powszechnie stosowane w zeszytach. Brulion składa się zawsze ze zszytych warstw kartek, które są po prostu wklejone w twardą okładkę, a czasami mogą być nawet w nią również wszyte. By wykonać taką konstrukcję muszą być one odpowiednio pojemne i przez to standardem jest, że najmniejsza ich grubość to 60 kartek. Co za tym wszystkim idzie są one również droższe od zeszytów. 

WYGODNE KOŁOZESZYTY

Popularność, jaką wśród wielu użytkowników zyskały kołozeszyty wynika przede wszystkim z ich konstrukcji. Oprócz tego, że przekładanie w nich kartek jest wygodniejsze to mamy do nich nieograniczony dostęp i można po nich pisać szeroko, maksymalnie wykorzystując miejsce na stronach. Jest to możliwe, bo zarówno kartki jak i okładka są połączone odpowiednio wyprofilowanymi, okrągłymi drutami. Ułatwia to operowanie kartkami oraz, w razie potrzeby ich szybkie wyrywanie bez szkody dla całej konstrukcji. Kołonotatnik w większości posiada również grubą i sztywną okładkę tak jak ma to większość brulionów, co również wpływa na to, że są bardziej praktycznym rozwiązaniem niż tradycyjne zeszyty

NAJPOPULARNIEJSZE FORMATY I RODZAJE

Podobnie jak w przypadku innych artykułów papierniczych brulion a4 czy kołozeszyt a4 to bardzo popularne formaty wymiaru kartek. W przypadku tych produktów bardziej powszechne wydają się być nieco większe formaty B5 niż jak to ma miejsce w zeszytach, gdzie króluje format A5. Bruliony i kołozeszyty są wypełnione w większości najbardziej uniwersalnym papierem w kratkę, mogą mieć przy tym marginesy i można je również kupić w wersji ze skorowidzem alfabetycznym lub numerycznym. Z racji stosowania twardych okładek w tych produktach są one często głównym elementem przyciągającym uwagę kupujących, czego efektem są oryginalne ich wzory czy też licencje, którymi producenci walczą o lepsze wyniki w sprzedaży.