Linijki i zestawy geometryczne ( 19 )

Aktywne filtry:

PRZYBORY GEOMETRYCZNE - KIEDY POTRZEBNE?

Wśród wielu różnych przedmiotów wchodzących w skład zestawu takiego jak wyprawka szkolna ważną grupę stanowią przybory geometryczne. Oprócz tego, że wymagane są, by znalazły się na wyposażeniu ucznia już od początkowych klas szkoły podstawowej to są bardzo przydatne w wielu innych sytuacjach. Używane w domu czy w firmie, jeśli tylko są pod ręką to pozwalają na szybkie zmierzenie niewielkich przedmiotów takich jak np. gabaryty opakowania czy długość śruby. Jednak ich podstawowym zadaniem jest pomoc przy szkicach i rysunkach geometrycznych, tak by były one dokładne i równe. 

PODSTAWOWE AKCESORIA DO GEOMETRII W SZKOLE

Dzieci zaczynają naukę poprawnego rysowania z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów w już w okolicach 2-3 klasy szkoły podstawowej, a linijka jest tu pierwszym z wykorzystywanych przez nie narzędzi. Umożliwia ona dokładne odmierzanie i rysowanie linii prostych i odcinków, co jest podstawową umiejętnością, którą dzieci mają za zadanie opanować. W kolejnych klasach pojawia się ekierka, którą jest przede wszystkim pomocna w rysowaniu figur zawierających kąt prosty a także pozwala na jego szybkie sprawdzenie. Kątomierz pojawia się mniej więcej w tym samym czasie i jest to bardzo charakterystyczne, półokrągłe akcesorium, którym można dokładnie mierzyć i wyznaczać miary kątów w rysunkach i szkicach. Jego skala to przeważnie 180 stopni czyli miara kąta półpełnego. Pełny zestaw geometryczny dedykowany do szkoły zawiera również cyrkiel i jest on wymagany najpóźniej w szkole, a służy głównie do rysowania okręgów i figur kolistych, chociaż przydaje się także do szybkiego wyznaczania i powielania tych samych odległości.

JAK DOBIERAĆ PRZYRZĄDY GEOMETRYCZNE? 

Dobór odpowiedniego wyposażenia do geometrii do wyprawki szkolnej nie jest zadaniem trudnym, jeśli wiemy co powinno wchodzić w skład zestawu geometrycznego. Nie są to produkty, których zakup stanowi znaczny koszt, ale warto zwracać uwagę na kilka szczegółów mających wpływ na łatwość korzystania z tych przyrządów. Linijka 20 cm jest zalecana do użytku szkolnego, gdyż wystarczy ona do nauki rysowania w geometrii, a ponadto nie jest za długa i łatwo może się zmieścić w piórniku czy innym futerale. Ekierka może mieć dwa boki równe lub jeden dłuższy, przeważnie ten z podziałką i wtedy z powodzeniem może zastępować linijkę. Dobry cyrkiel powinien być wyposażony po jednej stronie w przyrząd w rodzaju ołówka, gdzie wymienia się tylko sam grafit, bo takie rozwiązanie jest bardziej precyzyjne i wygodniejsze w użyciu. Praktycznym rozwiązaniem do wyprawki szkolnej jest zestaw geometryczny i może on zawierać wszystkie opisane powyżej elementy. Uzupełnieniem całości są oczywiście właściwe ołówki, bo one w równej mierze decydują o jakości wykonywanych rysunków.

UŻYTECZNE I WYJĄTKOWE PRZYRZĄDY GEOMETRYCZNE

Nawet tak proste produkty jak przybory geometryczne bywają często udoskonalane i wzbogacane o dodatkowe, bardziej lub mniej praktyczne rozwiązania. Kiedyś hitem stała się linijka zwijana, która dzięki specjalnej konstrukcji służyła oczywiście do kreślenia linii ale była tak elastyczna, że po nawet lekkim uderzeniu zwijała się w rulon. Dzięki temu mieściła się wszędzie i na nic nie przydawała się, gdy nauczyciel próbował ją uderzyć ucznia po rękach w ramach doraźnej kary. Dziś popularnym produktem jest linijka flex czyli taka, której nie można łatwo złamać. Okazuje się, że dzieci używają takich linijek znacznie dłużej i mogę one służyć przez cały okres szkolny. Jeśli jednak zależy nam na trwalszym produkcie to linijka metalowa będzie doskonałym rozwiązaniem. Wykonana jest najczęściej z aluminium, które jest lekkie i na tyle wytrzymałe, by służyć długo jako pomocne akcesorium geometryczne. Dodatkowym usprawnieniem w płaskich przyrządach do geometrii może być dodatkowy, pionowy uchwyt, za pomocą którego przyciskamy linijkę czy kątomierz do powierzchni, po której rysujemy.

SPRAWDZONE PRZYRZĄDY DO GEOMETRII

Wyprawka szkolna to spory wydatek w budżecie domowym, jednak dobre przybory geometryczne nie muszą mieć w tych kosztach zbyt dużego udziału. W ofercie sklepu internetowego biurtop.pl posiadamy sprawdzone marki tych produktów, takie jak Maped, Leniar, Staetdler czy Tetis oraz dobrej jakości produkty budżetowe marki Taurus czy Grand. Produkty wchodzące w skład całej wyprawki szkolnej są oczywiście dostępne na stronach naszego sklepu, więc całe zakupy mogą Państwo zamówić w jednej paczce kurierskiej lub do Paczkomatu.