Niszczarki ( 89 )

Aktywne filtry:

Dobór niszczarki - czy tylko parametry decydują?

Zanim przejdziemy do opisu parametrów niszczarek należy podkreślić, że to nie tylko one decydują o tym czy sprzęt został odpowiednio dobrany. Wbrew pozorom nawet najlepiej dobrana niszczarka, która zakupiona jest po dobrej analizie potrzeb i parametrów, może nie spełniać oczekiwań i szybko trafić do serwisu. Nasze doświadczenia pokazują, że nawet najdroższy sprzęt do niszczenia papieru nie sprawdzi w żadnej firmie jeśli nie będzie odpowiednio użytkowany. Najczęstsze przyczyny awarii to zbyt duże obciążenie niszczarki, czyli wkładanie do niej zbyt dużej ilości papieru, a także nie robienie przerw w jej pracy czy niewłaściwa konserwacja noży tnących. Znajomość parametrów niszczarki do dokumentów przy jej zakupie pomaga, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie i wydajność, ale bardzo ważne jest również dopasowanie jej do możliwości organizacyjnych i przeszkolenie pracowników z tego, jak jej prawidłowo używać.

Podstawowe parametry niszczarek

Podstawowym parametrem każdej niszczarki do dokumentów jest ilość kartek jaką można jednorazowo zniszczyć w urządzeniu. Warto zatem ocenić, jakie ilości dokumentów będziemy niszczyć w naszym biurze. W tym wypadku koszty sprzętu zaczynają rosnąć szybciej gdy niszczarka musi zniszczyć więcej niż 10 kartek jednorazowo. Ważną kwestią jest również to, w jaki sposób niszczarka tnie dokumenty czyli czy są to paski czy ścinki. Są to dość istotne parametry, gdyż w zależności od rodzaju niszczonych dokumentów wymagane jest, by sprzęt spełniał odpowiednie wymogi bezpieczeństwa. Cięcie na paski uznawane jest za standard spełniający najniższe normy, dlatego też warto sprawdzać jakie dokumenty będziemy niszczyć i upewnić się czy nie będzie nam potrzebny sprzęt tnący na ścinki. Wielkość tych również potrafi być istotna i wiadomo, że im mniejsze rozmiary ścinek tym niszczarka do papieru spełnia wyższe wymogi bezpieczeństwa przez co jej cena wzrasta. Stopień niszczenia dokumentów przez urządzenia niszczące jest określany parametrem P w skali od P-1 (czyli paski i najmniejszy stopień bezpieczeństwa) do P-7 (ścinki o maks. powierzchni 5 mm2). W praktyce standardem wymaganym przez RODO dla większości biur jest P-4 czyli ścinki o powierzchni maks. 160 mm2. Warto zaznaczyć, że większość niszczarek posiada otwór gwarantujący niszczenie dokumentów w formacie A4 wkładanych krótszym bokiem, a większe występują nie w sprzętach przeznaczonych do biura, a raczej w dużych niszczarkach przemysłowych.

Dodatkowe funkcje niszczarek

Opcje dodatkowe w niszczarkach przewidują nie tylko cięcie dokumentów, ale również wielu innych rodzajów nośników danych takich jak płyty CD i karty magnetyczne oraz popularnych elektronicznych nośników takich jak pendrive USB czy nawet twarde dyski komputerowe. Tu także operuje się standardami bezpieczeństwa oznaczonymi odpowiednio symbolami od O-1 do O-7 dla płyt, od T-1 do T-7 dla kart i innych nośników magnetycznych, od E-1 do E-7 dla nośników elektronicznych takich jak np. pendrive USB oraz od H-1 do H-7 dla dysków twardych. Niszczarki z tymi funkcjami to wygoda i pewność, że wszelkie rodzaje nośników danych będą prawidłowo funkcjonowały w obiegu firmy.

Ergonomia przy wyborze niszczarek

Przy zakupie niszczarki do dokumentów zawsze należy również planować w jakim miejscu sprzęt będzie umieszczony w naszym biurze i kto będzie miał do niego dostęp. Urządzenia bardziej zaawansowane, z większą ilością funkcji i przeznaczone do obsługi przez większa liczbę osób będą zawsze zajmowały więcej miejsca. Są to najczęściej niszczarki z większą pojemnością kosza, która wyrażana jest w litrach. Waha się ona od 5-6 do nawet 120 i więcej litrów. Przy doborze niszczarki do papieru zwracajmy uwagę na to jak wiele osób będzie korzystać ze sprzętu i dobierajmy pojemność kosza według naszych potrzeb, gdyż będzie to miało wpływ na częstotliwość opróżniania kosza, gdyż zbyt mała pojemność może doprowadzić do zapchania pojemnika i uszkodzenia sprzętu. Warto również zwrócić uwagę czy niszczarka posiada kółka, które sprawiają, że można ją wygodnie transportować, szczególnie gdy jest to większy sprzęt. 

Udogodnienia elektroniczne  w niszczarkach

Dobrymi dodatkowymi funkcjami, na które warto zwracać przy zakupie niszczarki jest wielofunkcyjny panel sterujący oraz funkcje podajnika takie jak fotokomórka automatycznie aktywująca urządzenie, funkcja automatycznego wycofywania papieru gdy coś jest nie w porządku w trakcie operacji niszczenia a także czujnik zapełnienia kosza, który potrafi wyłączyć niszczarkę automatycznie.

Konserwacja niszczarki i akcesoria

Każdy z uznanych producentów niszczarek do papieru ma swoje standardy co do stosowanych noży tnących, a to kluczowy element odpowiadający za pracę urządzenia. warto sprawdzić w specyfikacji przynajmniej podstawowe informacje na ten temat a także zapoznać się z warunkami ich użytkowania i konserwacji. Znajdziemy tu na pewno informacje o tym jak często będzie konieczne smarowanie noży i w jaki sposób to robić. Może być zalecone korzystanie z samego oleju do niszczarki ale jak również stosowanie dodatkowo specjalnych arkuszy do oliwienia noży. Stosowanie się do wymagań producenta co do użytkowania i konserwacji niszczarki jest warunkiem utrzymania postanowień gwarancji producenta i dotyczy to nie tylko noży tnących, ale również wielu innych wymagań co do użytkowania sprzętu. Najczęstszą przyczyną awarii niszczarek jest ich niewłaściwe użytkowanie i brak i wiedzy na temat tego, jak korzystać z możliwości danego modelu. 

Sprawdzeni producenci niszczarek

Niszczarka do papieru w firmie nie jest sprzętem dającym komfort i czymś ekstra, bo jej posiadanie jest koniecznością i pozwala na bezpieczne spełnianie wymagań RODO. Na stronie naszego sklepu w kategorii niszczarek znajda Państwo przede wszystkim produkty uznanych marek takich jak HSMFellowesREXELWallnerHP czy Kobra. Jesteśmy autoryzowanym dystrybutorem tych dostawców, gwarantujemy dostęp do najnowszej oferty i doradztwo przy wyborze sprzętu. Niszczarka HSM czy niszczarka Fellowes ale również właściwa niszczarka Kobra z naszego doświadczenia będą na pewno lepszym rozwiązaniem niż zakup taniego sprzętu imitującego niszczarkę, który ma tylko zadowolić oko urzędnika w razie kontroli.